ساخت تمام ظروف یکبار مصرف از جمله پلی استایرن و پلی اتیلن، پلی پروپیلن و غیره که درمجتمع های پتروشیمی ایران تولید می شوند دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت بوده و آزمون های لازم گرید خوراکی محصولات تولیدی آنها مطابق با استانداردهای تعریف شده جهانی مانند سازمان غذا و داروی آمریکا FDA و مقررات اتحادیه اروپا EU كه مورد تایید سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت می باشد، ساخته می‌شوند و به شکل ادواری مورد آنالیز وکنترل کیفی و کمی قرار می گیرند.
در گزارش اطلاعات ایمنی مواد پلی استایرنی شماره :ش م ص پ/ش پ ب ا/ ۷۲۲۵ ویرایش ۱۳۸۴ شرکت ملی پتروشیمی ایران ایمنی وسلامتی پلی استایرن های خوراکی تولید شركت پتروشیمی تبریز را نیز تایید می کند.
بر پایه تحقیقات گسترده‌ای که از سال ۱۹۹۰ تا کنون توسط سازمان های بهداشتی، غذایی، زیست محیطی و انجمن های علمی و صنعتی در کشورهای کانادا، امریکا ، اروپا، ژاپن و تایوان در خصوص بررسی آسیب‌های احتمالی سرطان زایی ظروف پلی استایرن انجام گرفته است، نتایج گزارشات ارائه شده نشان می دهد که در هیچ یک از این تحقیقات نشانی از سرطان‌زا بودن این ظروف گزارش داده نشده است.
ظروف پلی استایرن و دیگر ظروف بسته بندی پلاستیکی در سراسرکشور با مجوز سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تولید و در سطح بازار عرضه می شود، و زیر نظر معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها مورد بررسی و کنترل قرار می گیرند. چگونه می شود که معاونت غذا و دارو در یک دانشگاه علوم پزشکی مجوز تولید و بهره برداری دهد و از طرفی معاونت بهداشت آن دانشگاه دستور منع و جمع‌اوری این ظروف را بدهد. آيا این اقدامات ضد ونقیض قابل توجیه است؟

سخن آخر؟
تمام ظروف پلی استایرین که مهر استاندارد و تاییدیه های سازمان غذا ودارو دارند سمی و یا مشکل بهداشتی ندارند، اما دراین میان، ظروفی درکارگاههای که مجوزهای رسمی (زیرزمینی) با کیفیت پائین تولید می شودازمواد بازیافتی وضایعات پلاستیکی و با قیمت ارزان در بازاربه فروش می‌رسد، این گونه ظروف که فاقد ارم استاندارد وسازمان غذا ودارو است برای سلامتی مضر است.
وی بیان داشت: متاسفانه بعضی از مسئولان حوزه بهداشت و درمان با نداشتن اطلاعات کافی در خصوص ظروف بسته بندی و بدون مشورت با متخصصان پلیمری و یا صنایع غذایی، عجولانه تصمیم می گیرند. برای تصمیم گیری نیاز به بررسی تمام جوانب از نظر علمی و تجربی است.

[metaslider id=”190″]

 

دسته‌ها: اخبار کوشا

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.